Jogurtai Lietuvoje

Lietuvoje parduodami jogurtai – pavojingi sveikatai

Ar tikrai visi Lietuvoje parduodami jogurtai yra pavojingi sveikatai? Jogurtų žalą ir naudą įvertina nepriklausomas mitybos ir kulinarijos ekspertas Vincentas Sakas.

Daugelis „Activia“ ar „Actimel“ jogurtų vartotojų tikisi žadėtojo TV ekrane stebuklo iš „gyvojo” produkto. Tiktai kas jame yra gyvo? Štai ką rašo gamintojas: „Į šio jogurto sudėtį įeina ypatingos Acti Regularis bakterijos…“ Tam, kad pritraukti gyvenimo išblaškytą jūsų dėmesį ir nustebinus „pakabinti“ jus, galingasis Dannon imasi net keisti visam mokslo ir ne tik mokslo pasauliui žinomų bakterijų Bifidobacterium animalis DN-173 010 pavadinimą: Bifidus Digestivum – Anglijoje, Bifidus Regularis – JAV ir Meksikoje, Bifidobacterium Lactis ar BL Regularis – Kanadoje, Dan Regularis – Brazilijoje ir Bifidus Actiregularis – Austrijoje, Argentinoje, Čilėje, Vokietijoje, Italijoje, Olandijoje, Rumunijoje, Rusijoje ir žinoma, gimtojoje Lietuvėlėje.

Kam tokia pavadinimų maišalynė?

Tam, kad jau ir taip menkas jūsų supratimas apie bakterijas atsidurtų už tūkstančio kilometrų nuo tiesos. Jeigu tikitės šių jogurtų pagalba atstatyti žarnyno mikroflorą, tai jūsų tikėjimas bergždžias – gyvų bakterijų šiuose jogurtuose niekada nebuvo, nėra ir nebus.

Kodėl? Todėl, kad jų gamintojams pirmiausia rūpi jūsų kišenė, jūsų pinigai, bet ne jūsų mityba, ir juolab sveikata. Tam, kad pratęsti jogurto produktų galiojimo laiką, galutiniame gamybos etape šie erzacjogurtai, falsifikatai yra apdorojami aukšta temperatūra – ne tik minimoms, bet ir visoms jogurto bakterijoms pribaigti tereikia 70 laipsnių karščio temperatūros.

Pabandykite padėti neatidarytą tikro naminio jogurto indelį (kurio Lietuvoje jokioje parduotuvėje ir už jokius pinigus negausite, – pamėginkite tai padaryti pietų šalyse) kambario temperatūroje parai ir akivaizdžiai įsitikinsite, kad natūralaus tikro jogurto su gyvomis bakterijomis dangtelis stipriai išsipučia. Indelyje gyvos bakterijos ne tik visą cukrų pervirškino, atsiranda rūgimas, bet ir į gentaines ėmė taikytis. Jei to neįvyko, jūsų pirktame jogurte arba nėra bakterijų, arba jos jame jau nebe gyvybingos, specialiai numarintos.

Jeigu jogurto galiojimo laikas apie tris mėnesius, tai apie kokį bakterijų gyvybingumą galime kalbėti?

Reikėtų nepamiršti ir dar vienos skrandžio funkcijos – dezinfekuoti maistą. Stipriai rūgšti jo terpė (pH apie 2) sunaikina didžiąją dalį bakterijų. Taigi, jei „Actvijoje“ ar „Actimel“ ir liks viena kita leisgyvė „geruolė“, tai jos egzistencija pasibaigs skrandyje ir maistinė „jogurto“ vertė bus nulinė. Ypatingai gyvybingų bakterijų indelyje turi būti apie milijardą, tik tada menkutis procentėlis išlaikęs gyvastį praslys į žarnyną.

Kai gydotės sausomis bakterijomis iš vaistinės, jos sudėtos į kapsules, kurios pilnai ištirpsta tik žarnyne. Be to jose bus ne tik „Dannon“ siūlomo vieno štamo bakterijos, bet ir kitos, kurios lygiai taip pat reikalingos jūsų žarnynui – Bifidobacteriumbifidum, Bifidobacterium breve, Bifidobacterium longum, Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus lactis, ir Lactobacillusrhamnosus. Žinoma, atsiras prieštaraujančių šiai nuomonei ir pradės vardinti gimines ir pažįstamus, kuriems „Activia“ ar „Actimel“ „sureguliavo” virškinimą, bet šie žmonės nežino, kad buvo elementariai apmulkinti – į visus „Activia“ ar „Actimel“ jogurtus dedamas inulinas, kuris ir „sutvarko” (t.y. „paleidžia“) vidurius.

O jei nustosite vartoti „Activia“ ar „Actimel“ (produktą su inulinu), jūsų viduriai (jei žarnyne nebuvo bifido bakterijų) funkcionuos taip pat, kaip ir prieš jogurto vartojimą. Inulinas laisvina vidurius. Jo į „Activia” ar „Actimel“ indelį dedama 3 gramai (kapsulėse, skirtose laisvinti vidurius, jo tėra 2 gramai).

Štai čia ir yra „Activia“ ar „Actimel“ „gydomasis“ efektas! Homopolisacharidas inulinas yra maistinė skaidulinė medžiaga, kuri skrandyje brinksta ir suteikia sotumo jausmą (prisidėjus į skrandį akmenų irgi būtų sotu). Į žarnyną inulinas patenka nesuvirškintas, todėl jis priklauso prebiotinių medžiagų klasei, jį virškina bifidobakterijos ir laktobacilos. Augdama „geroji” žarnyno mikroflora išskiria fermentus, kurie skaido prebiotikus į rūgštis. Tačiau, kad inuliną suskaidyti, žarnyne jau turi būti pakankamai bifido ir lakto bakterijų. O juk žmogus, gerdamas „Activią” ar „Actimel“, tikisi gausiai savyje „pasisėti” šių bakterijų iš jogurto. Štai ir gaunasi, kad sveikam organizme inulinas bus virškinamas, o ieškančiame žarnyno sveikatos – jis bus tik balastu. Tiesa, vidurius jis laisvins, bet tik tiek.

Apie inuliną reikėtų kai ką dar žinoti. Laisvindamas vidurius, jis pašalina iš organizmo vandenį, kurio sergančiam vidurių užkietėjimu trūksta. Kaip manote, baigus vartoti inuliną, organizme vandens padaugės ir vidurių turinys mažiau kietės?

Čia dar vienas mulkinimas: nustojus vartoti „Activia“ ar „Actimel“, viduriai vėl užkietėja, todėl žmogus ir vėl pradeda šį jau priklausomybe virtusį produktą vartoti kasdien. Ar yra priklausomybė nuo inulino, šiandien to dar netyrė nė vienas mokslininkas, bet pagal „Activia“ ar „Actimel“ suvartojamus kiekius ir gamintojų gaunamus pelnus, jau galima spėti, kad „Activia“ prilygsta narkotikams. Kai kuriems žmonėms inulinas gali būti stiprios alergijos priežastimi.

Dar šio „sveiko“ maisto sudėtyje: lieso pieno milteliai, vanduo, uogų esencija, fruktozė, modifikuotų kukurūzų krakmolas, cheminiai aromatizatorius, dirbtinė želatina, karminas, natrio citratas, obuolių rūgštis, dirbtinis saldiklis sukralozė (lenkiškame variante rašomas cukrus, bet kas gi patikrins?).

Sausas pienas gaminamas aukštoje temperatūroje, kurios užtenka, kad oksiduotųsi pieno riebalai, o tokie mūsų organizme – nepageidaujami, nes jie sukelia vėžinių ląstelių dauginimąsi. Beje, visi Lietuvoje pieno kombinatai jau 10 metų pieno negamina, tik pieno miltelius, o pieną iš tų pačių miltelių su vandenių – dabar pieno mėgėjai pakrapštykite pakaušį, ką kasdien geriate…..

Jūs jau įtikino, kad „Activijoje” naudojamas vanduo aukščiausios kokybės? O kodėl tokį gamintojas turėtų naudoti?

Karminas (E-120) – dažiklis, gaminamas iš tam tikros rūšies vabzdžių. Kai kuriems žmonėms jis yra alergenas.

Obuolių rūgštis (E- 296) – pažeidžia dantų emalį, tai ta pati rūgštis, kurios poveikį juntame valgydami neprinokusius obuolius.

Likusios sudėtinės dalys tėra užpildai, didinantys produkto tūrį, o tuo pačiu ir gamintojo pelną, bet nieko bendro neturi su sveiku produktu.

Sukralozė (E-955) – dirbtinis saldiklis, galintis būti migrenos priežastimi, gali pažeisti ląstelės DNR, neigiamai veikia užkrūčio liauką (lot. thymus).

Sukralozės poveikis gyvybei panašus kaip ir DDT miltelių (liaudiškai „dustas“). Apie kokias gyvas bakterijas galima kalbėti, jei greta gyvena toks kaimynas? Sakote , kad ant indelio paraštyta cukrus? Dabar gal ir cukrus, bet kitose šalyse jų gaminamame jogurte – saldiklis, kuris pilnai atspindi Dannon “mokslininkų” žinias. O galbūt ne žinias, gal kitus tikslus?

Straipsnyje pateikta asmeninė nepriklausomo mitybos ir kulinarijos eksperto Vincento Sako nuomonė.