Tinklinis marketingas – ateities verslas?

Tikriausiai ne vienam teko susidurti su žmonėmis, kurie per pažįstamus ieško verslo partnerių, o atėjus į susitikimą, pasakoja apie Kiyosakio kvadrantus, pasyvias pajamas, „wellness“ industriją ir tinklinį marketingą, siūlo pačiam tapti tam tikros firmos konsultantu ir per keletą metų pasiekti stulbinančių rezultatų. Daugelis į tokius pasiūlymus žiūri įtariai, nes apie minėtus dalykus yra nedaug arba visai nieko negirdėję.

Kas yra tinklinis marketingas

„Tradiciškai perkate prekę prekybos centre (PC) ir mokate už ją žymiai daugiau, nei kainuoja ją pagaminti: antkainiai už prekės atvežimą, reklamą, PC darbuotojų atlyginimus ir pelnas PC savininkui padidina prekės kainą iki 1000 proc. (!) Jei tam tikrą prekę iš PC rekomenduojate kitiems, Jums už tai niekas niekada nemokės.

Tuo tarpu pirkdami tinklinio marketingo firmose gausite prekę be antkainio, be to, Jums sumokės tam tikrą dalį nuo firmos pelno už tai, kad platinate jos produkciją, surasdami naujus konsultantus ir pirkėjus. Taip galima kilti karjeros laiptais ir tapti finansiškai nepriklausomu per palyginti trumpą laikotarpį”, – maždaug taip įvadą apie tinklinį marketingą pradeda daugelis konsultantų, ieškodami verslo partnerių seminarų ar privačių susitikimų metu.

Tinklinio marketingo būdu dirbančio verslininko veikla labai supaprastintai apibūdinama taip – jis turi tam tikrą produktą, atmeta reklamos agentūrą ir pats užsiima marketingu ir reklama taip, kaip jam atrodo geriau.

16 metų nuosavą verslą turintis Gitanas Brasas (38m.) išbandė įvairiausius verslus – nuo maisto, drabužių pardavimo, iki buitinės technikos, ITP technologijų  ir mobilaus operatoriaus atstovo, tačiau šiuo metu jau trečius metus sėkmingai darbuojasi tinklinio marketingo srityje – jis yra firmos „Herbalife“ tarptautinio lygio vadovas. Su juo kalbame apie tai, kokios priežastys paskatino jį imtis šio verslo.

Kada pats atradote alternatyvią marketingo sistemą? Kaip ir kodėl įsitraukėte į šią veiklą?

Mano nuosavas verslas ilgai užsistovėjo toje pačioje stadijoje, todėl ėmiau ieškoti papildomo verslo galimybių. Pirmąsyk išgirdęs apie tinklinį marketingą, kaip ir daugelis, siejau jį su produkcijos platinimu, nešvariu bizniu. Tačiau pasidomėjau tinklinio marketingo kompanijų veikla Rusijoje ir JAV – pats buvau ten nuvykęs ir dalyvavau seminaruose. Ten pabuvęs, tiksliai supratau, kas tai yra. Taigi visiškai pateisinu pirminį įtarų požiūrį į šį verslą, tik niekaip negaliu suprasti, kodėl žmonės nepasidomi ten, kur reikia – t.y., ne „pletkų“ lygyje.

Dabar globaliu mastu pastebimos kilimo tendencijos tinklinio marketingo, internetinės prekybos srityse. Verslas koncentruojasi į vienas stambias rankas. Greitai bus nebereikalingi smulkieji elektronikos prekių ir buitinės aparatūros platintojai – patys jų gamintojai turės internetinius puslapius, per kuriuos prekiaus savo produkcija be jokių tarpininkų.

Elektronikos, buities gaminių mes jau turime pakankamai. Prekyboje įsigali “Welness” industrija – ilgaamžiškumo, sveikatingumo, grožio išsaugojimo sritis. Jos bumas, ekspertų vertinimu, įvyks jau 2010m. Kompanija, kurios produkcijąplatinu, dirba būtent šioje srityje, ir daro tai labai sėkmingai, todėl ją ir pasirinkau.

Kitas dalykas, kuris mane domino renkantis tinklinio marketingo verslą – ar aš galiu, žymiai vėliau atėjęs į kompaniją, pasiekti karjeros viršūnę? Tradicinėse UAB tai sunkiai įmanoma. Jų „piramidės“ viršūnę sudaro akcininkai ir direktoriai, kiti darbuotojai negali uždirbti daugiau už juos. Teorinė galimybė kilti karjeros laiptais yra, bet tai labai ilgai užrunka. Greičiausiai tai įvyktų, jei kas nors nušautų komercijos direktorių arba akcininką (juokiasi – red. past.). Bet kuris akcininkas paliks akcijas savo palikuonims, užuot jas pardavęs, taigi jų įsigyti sunku, nebent jos būtų nuvertėję.

Kuo skiriasi karjeros galimybės tinklinio marketingo firmose nuo tradicinių kompanijų?

Tinklinio marketingo firmoje galima nevaržomai siekti karjeros, uždirbti pagal poreikius. Tokių firmų struktūra atrodo tarsi apversta piramidė – siekima, kad kuo daugiau žmonių atsidurtų „viršūnėje“. Nėra viršininko, iš esmės esate pats sau šeimininkas. Sistemos minusas – kad reikia… dirbti. Kadangi nėra tiesioginio viršininko, nėra ir aiškios kontrolės. Daugelis žmonių neraginami tiesiog nedirba. Taigi dirbant tinklinio marketingo srityje reikia būti labai motyvuotam ir žinoti, kad to, ką darote, reikia visų pirma Jums pačiam.

Daugelis jaunų žmonių nori turėti savo verslą. Daugelis tinklinio marketingo kompanijų suteikia galimybę padaryti tai be didelių investicijų ir su puikiais apmokymais. Net aukštosios mokyklos nebaigęs žmogus turi galimybę lavintis marketingo, verslo filosofijos, pardavimo sričių apmokymuose.

Labai svarbus skirtumas yra tai, kad tradicinėse kompanijose įdirbis atiduodamas „viršūnėlėms“, o tinklinėse – tam, kas jį padarė.

Kodėl Lietuvoje susiformavo neigiamas požiūris į tinklinio marketingo principu dirbančias firmas? Kaip apsisaugoti nuo nelegaliai dirbančių platintojų?

Didžiausią žalą šio verslo įvaizdžiui padarė nelegalių arba pusiau legalių platintojų pardavinėjama produkcija – antrąkart pas tą patį klientą jie jau negrįždavo, nes jų brukama produkcija būdavo nekokybiška. Šis „juodasis“ platinimas neturi nieko bendra su tinkliniu marketingu. O anų laikų įkyrius vaikščiotojus žmonės iki šiol tapatina su konsultantais. Mūsų sistemoje draudžiama vaikščioti nuo durų iki durų.

Legaliai Lietuvoje veikia tik kelios tokio pobūdžio kompanijos. Geriausia kompanijos legalumą patikrinti atsivertus oficialų jos tinklalapį. Jei randate nuorodą į mūsų šalį, o ją atsivertę – bent minimalią informaciją apie produkciją ir jos platintoją, kompanija yra legali. Esant reikalui, kontaktų skiltyje nurodytais telefonais ar internetiniais adresais galima susisiekti su oficialiu kompanijos atstovu ir tiesiai šviesiai paklausti: “ar jūsų kompanija legalizuota Lietuvoje”?

Vis dėlto galbūt esama ir pavienių tinklinio marketingo apraiškų, taikomų tradicinėse „piramidinėse“ kompanijose?

Tokių pavyzdžių pastaruoju metu ypač gausėja. Prisiminkime vieną iš „Omnitel” akcijų. Klientas, suradęs penkis naujus abonentus, gauna dovanų nešiojamą kompiuterį arba mobilųjį telefoną. Kompanija permeta darbą pašaliniams žmonėms, o ne savo vadybininkams. Žmogus gavo kompiuterį – vienkartinį atlygį, tačiau pelną už jo surastų klientų prakalbamą sąskaitą pasiima „Omnitel“. Jei žmogus gautų dar ir procentą nuo prakalbamos sumos – tai jau būtų tikrasis tinklinis marketingas.

Jonas Petronis, verslosavaite.lt, 2007 07 16