Netinkami įklotai

Ketvirtadalis moterų kenčia dėl netinkamų įklotų

Gydytojai ginekologai yra pastebėję, kad higieninių įklotų naudojimas ir asmens higienos taisyklių nepaisymas menstruacijų metu ar jų nežinojimas, sukelia niežulį, odos šutimus, paraudimus, alerginius bėrimus, kartais – net ligas: bakterinę vaginozę, vulvitą, kandidozę.

Mūsų šalyje atliktas pirmas mokslinis tyrimas apie natūralaus pluošto savo sudėtyje turinčių ir sintetinių higieninių įklotų poveikį moterų sveikatai.

Pasikliauja reklama

Lietuvos rinkoje pirmieji vienkartiniai higieniniai įklotai pasirodė daugiau nei prieš dešimtmetį, nors pasaulyje jie plačiai pradėti naudoti jau Pirmojo pasaulinio karo metais. Šiandien be jų sunku įsivaizduoti moters gyvenimą. Įvairios užsienio kompanijos siūlo savo gaminius, kaip geriausiai atitinkančius vartotojų poreikius ir higieniniams įklotams keliamus reikalavimus. Tačiau, be televizijoje nuolat pasirodančių ir žurnaluose spausdinamų reklamų, trūksta moksliniais tyrimais pagrįstų žinių apie higieninių įklotų kokybę ir poveikį moterų sveikatai.

Atliko tyrimą

2002 metais Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje buvo atlikta sociologinė apklausa, kurios metu apklausti gydytojai ginekologai bei higieninių įklotų naudotojos. Apklausa parodė, kad dauguma moterų nežino, jog netinkami higieniniai įklotai gali sukelti sveikatos sutrikimus. Ši apklausa paskatino Lietuvos higienos instituto mokslininkus atlikti mokslinį tyrimą, kurio tikslas buvo įvertinti sintetinių ir natūralaus pluošto turinčių higieninių įklotų poveikį reprodukcinio amžiaus moterų sveikatai.

Tyrime dalyvavo daugiau kaip 500   18-50 metų moterų iš penkių didžiausių mūsų šalies miestų, aplinkinių rajonų ir kaimo vietovių.

Patiria negalavimų

Pasak mokslininkų, atlikus tyrimą paaiškėjo, kad net 72 proc. moterų naudoja vien sintetinio pluošto higieninius įklotus, nors net 44 proc. apklaustųjų kaip pagrindinį higieninių įklotų pasirinkimo kriterijų įvardino natūralias medžiagas.

Higienos instituto atlikto tyrimo duomenimis, ryškėja tendencija, kad daugiau nei ketvirtadalis apklaustųjų turi sveikatos sutrikimų, susijusių su naudojamais higieniniais įklotais. Tačiau tik 11 proc. moterų kreipėsi į gydytojus dėl patiriamų sveikatos sutrikimų, kuriuos sukėlė naudojami higieniniai įklotai. Dauguma moterų ir toliau naudoja sintetinius įklotus, nors ir patiria dėl to negalavimų.

Tyrimas parodė, kad moterys, naudojančios sintetinius higieninius įklotus, turi statistiškai patikimai net 1,5 karto didesnę negalavimų riziką, palyginti su tomis, kurios naudoja natūralaus pluošto savo sudėtyje turinčius higieninius įklotus.

Natūralūs higieniniai įklotai geriau

Viena svarbiausių tyrimo išvadų – Lietuvos moterims trūksta informacijos apie tai, kurie įklotai yra mažiausiai kenksmingi sveikatai. 82 proc. apklaustųjų teigiamai vertina natūralaus pluošto turinčius higieninius įklotus, tačiau net 67 proc. apklaustų moterų nežinojo, kuriuose įklotuose yra natūralių medžiagų. Trūksta informacijos ir apie tai, kurie higieniniai įklotai yra sintetiniai, o kurie turi savo sudėtyje natūralaus pluošto, nes gamintojai dažnai šios informacijos nepateikia.

Laikraštis “Klaipėda”, 2004 05 06